................................Co může změnit charakter člověka?............................

Opravdu může něco změnit charakter člověka? Ano, a víme co.

30. srpna 2007 v 11:22 |  Co může změnit charakter člověka?
Jistě vás zajímá odpověď. Mě zajímala dost. Zkusím se kouknout na všechny možnosti, které nabídla Ravel:
1. Nevíte. Ano to je dobrá odpověď. Nikdo vás za to nemůže potrestat, nikdo nemůže říct, že jste opověděli špatně.
2. Láska. To je docela dobrá odpověď. Znáte to: pyšná princezna se změnila k nepoznání, když se zamilovala do zahradíka. Tato odpověď má určitý základ v pohádkách a příbězích.
3. Nenávist. Ani to není úplně špatné. Kdysi nerozluční bratři se kvůli jedné ženě začali nenávidět, a dokázali by se i zavraždit.
4. Moc. I to je pravda. Z dobrotivého chudáka se stal král a na všechny své přátele zapomněl a stal se namyšleným panovníkem.
5. Chamtivost. Ano, i tak se to dá říct. Touha po penězích svého zesnulého otce rozdělila nerozlučné bratry.
6. Zrada. Ano, ano. Když mladou ženu zradí její nejlepší kamarádka, přestane komukoli věřit a začne být zahořklá a nedůvěřivá.
7. Smrt. Tady jsou ři možnosti. První: Z milého muže se posmrti, kdy se stane duchem, stane zlomyslným stvořením, které ničí majetek lidí a dovádí je k šílenství. Druhá: Po smrti svého nejlepšího přítele, kterému nemohl pomoci, se stane společenský mladík poustevníkem žijícím v ústraní. Třetí: poslední možností je sám Bezejmenný - přožil nesčetné smrti a pokaždé byl po znovuzrození jiný.
8. Žal. Hm, to taky jde. Vždy veselá dívka ze smutku po svém milém skočila ze skály...
9. Věk. Jo, tak to je pravda. Kdysi bláznivý a zbrklý mladík se po padesáti letech změnil v moudrého a rozvážného kmeta.
10. Utrpení. Taky pravda. Po dlouhém mučení a utrpení v žaláři se stal muž zlomyslným a smažil se všem proměnit život ve stejné utrpení, jaké bylo dopřáváno jemu.
11. Úspěch. Jo, tak to je klasika. Neznámá herečka byla kdysi vděčná za každou roli, i kdyby to byla špinavá rohožka, a teď je filmovou hvězdou a na všechny, kdo jí pomohli nahoru, zapomněla.
12. Sféry. Hm... Tohle je takové buď a nebo. Ať už uvidím ve sférách cokoli, nezmění to mojí povahu, alespoň ne moc. Vtipálek si bude pořád dělat legraci z toho, co prožil. Pesimista bude pořád pesimistou tvrdícím, že jeho přežití je jen náhoda. Ale (příkladem budiž Ingress v SV Úlu) skutečně je možné, že to, co v sférách uvidím, mnou může skutečně otřást...
13. Samotná Ravel. To pitomost je i není. Tím, že vám sebrala Smrtelnost, z vás udělala stvůru a tím zřejmě i trochu podkopala vaše sebevědomí. Tisíce jizev a mrtvolný vzhled vám moc nepřidá, co? Po nesčetných nadávkách se z vás stane zatrpklý a hrubý člověk, ale úplně to snad charakter nezmění, ne? Dobrák, i když je terčem posměchu, pomůže zraněnému.
14. Nic. Po přečtení tohoto článku vám to možná přijde jako nesmysl, když jsem tu vylíčila tolik případů. Jistě, někoho, kdo celý život strávil v mílém a klidné prostředí a pak pokojně zemřel asi opravdu nic nezmění. Někoho, kdo celý život strávil přihlížením tomu, jak byly mučeny nevinné oběti a měl z toho radost asi taky nic nezmění....
.........................................................................................................................................................
Jo, vyjmenovala jsem tohoto tady dost, ale ani jedno není správná odpověď. Ta zní:
VÍRA
jak řeknete své smrtelnosti. Celý tento rozhovor zní: S (smrtelnost) B (bezejmenný)
B: Toto je moje poslední otázka: Co může změnit charakter člověka?
S: Tvá otázka nemá smysl.
B: Přesto bych si rád poslechl odpověď.
S: Pak toto je má odpověď a ty jsi důkaz. NIC nedokáže změnit povahu človaka.
B: Pokud jsem se ze svých cest po sférách něčemu naučil, je to vědění, že povahu člověka může změnit mnoho věcí. Ať už je to lítost, láska, pomsta či strach - cokoli, v coVĚŘÍŠ, že může změnit charakter člověka, takovou moc má.
S: Tak ses naučil nesprávnou lekci, zlomený.
B: Tak? Víděl jsem víru, jak pohybuje městy, jak zachránila lidi od jisté smrti a jak překroutila srdce čarodějnice o 180 stupňů. Celá tahle Pevnost je zkonstruována z víry. Víra proklela ženu, jejíž srdce se drželo naděje a věřilo, že jí miluje muž, který to neuměl. Jednou víra donutila jednoho muže hledat nesmrtelnost a dosáhnout jí. A vytvořila ducha, který si myslí, že je něco víc, než jednou mojí součástí.
S: Na tomto místě ti tvůj vzdor ublíží víc než jakákoli zranění. VÍRA nemůže změnit povahu člověka.
B: Myslím, že může. Myslím, že víra může zlikvidovat dokonce i mě, pokud bych věřil dostatečně.
S: Nemáš sílu, abys to dokázal.
B: Takže uznáváš, že je to možné.
S: Nepokoušej mou trpělivost.
B: (soustředí svou vůli)
S: Jsi hlupák, když si myslíš, že v tvých silách je taková věc. Sotva držíš pohromadě svou rozpadlou mysl. Už nemáš dost sil, Zlomený. A nikdy jsi neměl.
B: (dál se soutřeďuje)
S: STOP! Neíš, co děláš.
B: Vím, co dělám. Už jsi mě mučil dost. Je konec.
S: Pokud to uděláš, budeme zničeni. Zničíš nás oba.
A tím vlastně to zajímavé končí. Jak je vidět z posledních vět i Smrtelnost věří, že jí můžete zničit.
.....................................................................................................................................................
PS.: Bezejmenný v rohovoru zmiňuje lítost. Když se vykecáte s Hodnou inkarnací, ta vám řekne, že podle ní může změnit charakter člověka lítost.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 bjsman bjsman | E-mail | Web | 12. května 2008 v 19:56 | Reagovat

Moc pěkně sepsaná jedna z nejtěžších filosofických myšlenek celého Planescape: Tormentu. Opravdu chválím. Moje odpověď po tom co bych objevil skutečnost o Pevnosti Lítosti by byla asi taky Lítost...

Akorát bych ještě doplnil že Sféry můžou taky změnit charakter. Stačí se podívat na cestovatele co v jedné ze sfér přišel o část své podstaty, nebo na ženu, která se

2 Yemeth Yemeth | 29. září 2010 v 21:36 | Reagovat

Spravna odpoved by byla litost protoze, kvuli te si bezejmeny nechal vzit smrtelnost(transcedentni). Hodna inkarnace je totiz prvni bezejmeny, vlastne ten se jmenem. A transcedentniho jsi mela spolknout aby si na konci ozivila sve pratele...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama